Antrenorul celor de la UTA, Mircea Rednic, a suferit un infarct. Tehnicianul arădenilor a fost supus unei intervenții chirurgicale, aspect confirmat de club, dar și de Alexandru Meszar, conducătorul „Bătrănei Doamne”.
Antrenorul. în vârstă de 61 de ani a simțit dureri în piept în timpul meciului cu FCSB de luni, dureri care au persistat și a doua zi. Rednic a luat decizia să se prezinte la spital, acolo unde medicii i-au pus diagnosticul de infarct miocardic. „Puriul” a fost operat miercuri la Spitalul Județean din Arad, starea sa fiind una stabilă.
UTA a confirmat faptul că Mircea Rednic a suferit un infarct. și că medicii i-au montat un stent în cursul zilei
„În timpul jocului pe care echipa noastră l-a disputat cu FCSB la Arad, antrenorul principal al echipei, Mircea Rednic, a suferit un infarct miocardic. Astăzi, în urma unui control amănunțit, medicii au decis să-i monteze un stent și să-l țină sub supraveghere la Spitalul Județean, pentru următoarele zile.
Rednic va reveni alături de echipă după aproximativ o săptămână, în funcție de starea medicală de la acel moment. Îi dorim multă sănătate și îl așteptăm cât mai repede alături de echipă!”, se arată într-un comunicat emis de club.
Despre situația lui Rednic a vorbit și Alexandru Meszar, conducătorul de facto al clubului:
„Este bine, se recuperează. Va avea nevoie de câteva zile de pauză, încă nu știm exact când îl vom avea din nou la antrenamente. A simțit dureri în piept din timpul meciului cu FCSB, apoi și zilele următoare. A mers la clinica parteneră a clubului și s-a luat această decizie, de a fi operat. Îi urăm tot binele și îl așteptăm înapoi cât mai repede”, a spus Alexandru Meszar, patronul arădenilor







