Răzvan Burleanu, președintele FRF, a comunicat că „Regula 5+6” a fost adoptată în cadrul ședinței Comitetului Executiv al FRF care a avut loc marți. Această regulă va fi implementată începând cu sezonul 2024/2025. De asemenea, începând cu sezonul 2025/2026, numărul de jucători formați la nivel național va crește la 6 pentru echipele din primele două eșaloane.
”S-a aprobat ca regula 5+6, care se aplică din sezonul 2024/2025. Presupune ca pe durata unui joc să avem cel puțin 5 jucători formați la nivel național. Din stagiunea 2025/2026, numărul lor va crește la 6 Ne dorim să contribuim la repatrierea copiilor care au plecat din ţară. Am remarcat numărul mare de minute jucate de fotbaliştii străini creşte de la un an la celălalt. Am sesizat un trend descendent cu privire la folosirea jucătorilor U21 și U23”, a afirmat Burleanu.







