Vineri, purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu, a explicat că leul s-a depreciat cu jumătate de ban, o evoluție care are loc într-un context în care monedele din zona emergentă au înregistrat depreciări mult mai semnificative. Aceasta reflectă presiunea la care sunt supuse monedele emergente în această perioadă.
Dan Suciu, temător cu privire la evoluția leului față de euro!
„Leul s-a depreciat cu jumătate de ban, adică 0,1 la sută, o evoluţie care vine într-un context în care monedele din zonă au deprecieri mult mai mari. Este o perioadă de presiune pe monedele emergente odată cu creşterea dobânzii pentru euro şi dolar. Leul evident că are aceleaşi evoluţii cum au toate monedele din regiune”, a declarat, pentru Agerpres, Dan Suciu.
Moneda națională a României a atins vineri un nou nivel maxim în raport cu leul. Potrivit cursului stabilit de Banca Națională a României (BNR), valoarea a fost de 4,9783 lei/euro, înregistrând o creștere de 0,52 bani (0,10%) față de cotația anterioară de 4,9731 lei.
Recordul anterior a fost înregistrat joi, 18 mai, când un euro a fost cotat la 4,9731 lei. Aceasta a fost prima dată când moneda națională s-a depreciat la nivelul de 4,97 de lei.






